Şimşek Aspava Cepa

Mayıs 7, 2015 AnkaraEt LokantasıMekan TürleriRestoranŞehirler  Yorum yok

“1968’den bugüne fark ve tarz sunmanın gururuyla hizmette öncü kalitede lider” sloganıyla yemeklerini harmanlayan Şimsek Aspava’nın Cepa’daki şubesinde güzel bir yemek yedik. Aslında bu Aspava’nın diğer Aspava’lardan farkını bilmiyorum.İnternet siteleri olmadığı için çok fazla bilgiye ulaşamadım ancak farklı sitelerde yapılan yorumları okuduğumda Aspava’lar arasında ikramların farklılaştığı yazmaktaydı.

1963 Yılında Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Olan Mahmut Atalay Tarafından Kurulan ilk Aspava Ankara Ulus’ta Hacı Bayram’a yakın Bir Aile Lokantasıdır.Yurt içinde 500’ün üzerinde, yurt dışında 100’ün üzerinde Aspava ismini farklı  ticari ünvanlarda kullanmaktadır.

Aspava kelimesi, 1950’li yılların polisiye roman yazarı Ümit Deniz, yarattığı roman kahramanı Murat Davman ile ünlenmiştir. Suçlulara karşı aman vermez bir detektif olan Murat Davman, aynı zamanda yabancı güçlere karşı mücadele eden ve milli duyguları yoğun sıkı bir ajan tiplemesiydi. Bu roman kahramanının ilginç yönlerinden biri de, özellikle içki sofrasında”şerefe” yerine “Aspava” diyerek kadeh kaldırmasıydı. Doğal olarak herkes, Murat Davman’a, Aspava’nın anlamını sorar, o da “Allah, saadet, para, aşk versin, amin”diye kısalttığı dileğini açıklardı.

Şimşek Aspava ise  1968’den bu güne süre gelen olan bir işletme, bunun anlamı kırk yılın üzerinde bir zaman sürecinde faaliyette olan işletmenin artık Ankaralıların belleklerinde ciddi bir yer vardır. Başka sitelerde yapılan yorumlara göre (ki bende katıldım) Ankara’ da yaşayıp Aspava’yı sevmeyen yoktur herhalde deniyor. Canımız döner mi çekti? Aspava ile döner özdeşleşmiş durumda. Bir diğer özelliği de Ankara’ya özgü olması.

Cepa’daki Şimşek Aspava’da ikramlar oldukça zengin. Cacık, patates kızartması,ezme ve yeşilliklerden oluşan bir ikram getiriliyor. Aspava dönerleri ile meşhur, şimşek aspavada da tercihimiz soslu kaşarlı dürüm döner ve adana kebap oluyor. Her iki tercihi de afiyetle yiyoruz oldukça doyurucu idi.. Dönerleri 17-18 TL civarında. Adana kebap ve soslu kaşarlı durum dönere toplamda 34 TL verdik. Patates kızartması oldukça taze idi. Aynı şekilde salatamız ve meze de başarılıydı.

Aspava’da en çok hoşuma giden ise siz masanıza oturur oturmaz semaverde çayınızın da geliyor olması. Siz de çay olmadan eksik kalanlardan iseniz ne demek istediğimi  çok iyi anlayacaksınız. Kişi sayısına göre ayarlanmış semaverde aynı şekilde çayınız da ikramlar kategorisinde = Aspava’yı sevmek için 2. Neden 😀

simsekaspavacepa5Lezzetine, kalitesine ve  sunumlarına diyecek bir şey yok kesinlikle dönerleri çok lezzetli sadece tek eleştirim AVM içerisinde olmasından ve muhtemelen daha çok müşteri çekmek istemelerinden ötürü siz daha bitirmeden servisini almaya yeltenen garsonların tavrı. Bir-iki kez uyarmak zorunda kalıp, çatalımızı bırakmadık Adıyla hatta tarihiyle köklü bir işletmenin müşterilerine birazcık daha dikkatli davranmasını umuyorum. En ufak ayrıntısına kadar özen gösterilip yemeğiniz bittikten sonra kolonya servis edilip hatta karanfil bile getirilmesi çok hoş ayrıntılar. Keşke garsonlar da işletmenin adını taşıyarak bu kadar aceleci davranmasa demekten kendimizi alamadık. Umarım sadece bize böyle denk gelmiştir diğer müşterilerin bu tarz şikayetleri olmamıştır.

Kısacası uygun fiyata bol çeşit ve 10 numara lezzet için Şimsek Aspava’ya gidilebilir çünkü Allah Sağık Para Afiyet Versin Amin !

Kaynak 1: http://www.hurriyet.com.tr/index/ArsivNews.aspx?id=5627449
Kaynak 2: http://www.anadolurehberi.net/Aspava%20Web/hakkimizda.htm

Sosyal ağda paylaşın!Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr
 

Cansu Hakkında

O sadece bir kedi!

Yanıt bırakın

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>