Kahve Dünyası Armada

Mart 30, 2015 AnkaraBistroCafeMekan TürleriPatisserieŞehirler  Yorum yok

François Georgeon’un bir  makalesinde belirttiği gibi Osmanlı’da sabahleyin açılan kahvehaneler, ancak öğleden sonra dolmaya başlar ve yatsı namazından önce boşalmazdı. Osmanlı’da genel aydınlatmanın yaygınlaşmasından önce, hava kararmaya başladığında şehri yalnızca kahvehanelerin fenerleri aydınlatırdı ve bu sayede yoldan geçenler yollarını bulması sağlanırdı . Kültür Tarihçisi Ekrem Işın’a göre de kahvehaneler zaman içerisinde yaygınlaşmaya  başlayıp birer sosyalleşme mekanı haline geldi. Hem  kahve tiryakilerinin uğrak yeri hem bilgi alışverişlerinin yapıldığı, kimi zaman güncel tartışmaların kimi zaman yardımlaşmanın, kimi zamanda da halk eğlencelerinin yaşandığı kısacası sıradan insanın özgürleşip kendisini ifade etmesine olanak sağlayan, toplum kalbinin attığı sosyal mekanlar olmuştur. Hatta bu dönemde Osmanlı’ya gelen gezginler de Türkler kahvesiz yaşayamaz şeklinde notlar almıştır.

Bazen  bir sigaranın dumanında, bazen haşlanmış taze bir  çay yaprağında, bazen  de kavrulmuş bir kahve çekirdeğinde  keyiflenebiliyoruz. 1543 yılında Osmanlı’nın Yemen Valisi Özdemir Paşa kahveyi İstanbul’a getirmesiyle birlikte, kahve kültürümüzde büyük önem taşır hale gelmiştir. Eski zamanlardan bu güne değeri harcanan emek ile özdeşleşen kahve, az bulunmasının da etkisiyle yalnızca değer verilen, önemsenen kimselere “40 yıl hatrı  olduğu” söylemiyle misafirlere ikram edilirdi.

kahve-dunyasi-armada3Eski dönemlerde mahalle ölçeğinde yer alan kahvehaneler, günümüzde neredeyse her köşe başında bulunan kahve evlerine dönüştü. Bugünkü yazımda da müthiş bir pazar gününün devamında uğradığımız yer; Armada Kahve Dünyası.

Belki de bu yüzden değer verdiklerimizle uzun sohbetler ederken kahve ile başlıyoruz sohbetlerimize. Biz de böyle bir günde sevdiklerimizle kahveyle başladık sohbetimize..

Neler yedik, neler yaptık…Kahve dünyasında kahve içmeden olmaz tabii ki.. Kahve sadece dostlarla içilince güzel.. Kalabalık olduğumuzdan da  ötürü bir çok lezzeti keşfetme imkanımız oldu. Latte ve türk kahvesinin yanında mozaik kek, havuçlu kek ve limonlu cheesecake sipariş ettik. Aslında kişisel fikrim menünün tatlı seçeneklerinin çok geniş olmadığı. Tercih yaparken epey düşündük. Ben havuçlu kek tercih ettim tadını ortalama buldum. Tekrar denemek ister miyim? belki hayır. Diğer arkadaşlarım mozaik kek ve limonlu cheesecake için iyi olduklarını söylediler. Menüde çay yok eğer keyfi çayda arayanlardan iseniz aklınızda olmasında fayda var. Çay olmaması eksik sayılabilir. Ancak çikolatalar ve kahveler… Kesinlikle çok başarılı ve özgüyü hak ediyor.  Kahvelerin yanı sıra sunumlar oldukça özenilmiş, 40 yıl hatrı olmayı hak edecek kahveler.

kahve-dunyasi-armadaKahve dünyası 2004 yılında İstanbul’da faaliyete geçmiş, 2014 yılında ise 124 mağazaya ulaşmıştır. Diğer kahve evlerinden farkı üreticiden tüketiciye ulaşmayı amaç edinerek şubelerinde kendi üretimi kahvelerini ve çikolata çeşitlerini de satmaktadır. Bunun anı sıra başarısını global ölçeğe de taşıyıp yurt dışında da şubeler açmıştır.

Kahve dünyası kendi üretimi çikolatarıyla ayrıca çikolata yapımı atölyesi fırsatı da sunuyor. İnternet sitesinde yer alan bilgilerle daha detaylı bilgi alınıp özel spesiyal çikolatalar yapmayı öğrenebilir, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

İletişim Bilgileri:

Kahve Dünyası – Armada
Eskişehir Yolu Armada Alışveriş ve İş Merkezi No:6 K:Zemin 6430 Çankaya
T: 0312 2191819

Kahve Dünyası – 365 AVM
Birlik Mah. 428. Cad. 365 Alışveriş Merkezi No:41 K:1 6550 Çankaya
T: 0312 4500430

Kahve Dünyası – Uğur Mumcu
Büyükesat Mah. Uğur Mumcu Cad. No:71 6830 Çankaya
T: 0312 4379956

Kahve Dünyası – Beğendik AVM
Dr. Mediha Eldem Sok. Beğendik No:72 6420 Çankaya
T: 0312 4195013

Kahve Dünyası – Ankara Tunalı Hilmi D&R
İran Cad. No:7 6680 Çankaya
T: 0312 4264541

Kahve Dünyası – Optimum AVM
Etiler Mah. Ayaş Ankara Yolu Bulv. Optimum Outlet No: 93 D: Z38 6930 Etimesgut
T: 0312 2802737

Sosyal ağda paylaşın!Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr
 

Cansu Hakkında

O sadece bir kedi!

Yanıt bırakın

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>