Hattena

Ağustos 2, 2015 AnkaraEt LokantasıRestoran  Yorum yok

Bugün neredeydik? Ekibimizin zincirlerinden önemli dostumuz İstanbul’dan gelmiş ona güzel bir ziyafet olacak bir yer bulmalıydık.. En az İstanbul ile yarışabilir nitelikte bir yemek mekanı olmalıydı.. Ve kendimizi Hattena Hatay Sofrası’nda bulduk.. Bu mekanın bir diğer önemi Oburcan ile tanışmış olmamızdır.  Kendisini uzun zamandır ilgiyle takip ettiğimden aynı gün aynı dakikalarda Oburcan’ın da aynı mekanda olduğunu fark etmemizle birlikte, soluğu Oburcan’ın yanında bulduk ve sağolsun Oburcan da bizi kırmadı ve kendisiyle tanışmış olduk 🙂

Heyecanımızı bir tarafa bırakıp, konumuza geri dönersek, Hatay ile başlamak en doğrusu olacak. Çağlardan beri farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan  Hatay, hem  kültürleri hem de medeniyetleri birbirine bağlayan bir köprü görevindedir. Kültür mirasının yanı sıra herkesin Hatay denildiğinde akla gelen bir diğer özelliği tabii ki zengin mutfağıdır : ) Çağlar boyunca aktarılan en önemli miraslardan biri de  bir arada yaşamış olan tüm uygarlıkların birbirinden paylaşarak öğrendikleri mutfak kültürü.. Hatay mutfağı da bize tatların yanı sıra kültürlerin müthiş uyumunu da yansıtıyor.

hattena3Hattena isminin nereden geldiğine gelince  Hatay adının kaynağına ilişkin ilk bilgiler İÖ 1200’le başlayan Genç Hitit prenslikleri dönemine tarihlenmektedir. Bu dönemde, Amik Ovası’ndaki Hitit Prenslikleri’nin birleşerek Hattena Krallığı adını aldıkları bilinmekte, Hatay adının da buradan geldiği sanılmaktadır. Yöreye bu adı 1936’da Atatürk vermiştir. Hattena Krallığı’nın başkenti, bugünkü Kırıkhan yakınlardaki Kanula (Çatalhöyük) te kalıntıları bulunan yerleşim yeridir.

Hatay ilinin merkez ilçesi olan Antakya’nın ise İ.Ö. yy sonunda Antiokheia adıyla Slökidler’ce kurulduğu, Araplar’ın bu kentle Antekiye adını verdikleri bilinmektedir. *

Hattena Hatay Sofrasına gelince Ankara’da Balgat’ta yer alan aslında dışarıdan bakınca da çok da dikkat çekmeyen bir aile işletmesi olan mütevazi bir mekan. Fakat akşam saatlerinde (özellikle de iftarda gittiğimiz için) boş masası bulunmayan, hatta tüm gurmelerin ve yemek blogerlarının uğrak durağı olan ve dolayısıyla  lezzetiyle ün salmış bir yer. Kullandıkları tüm malzemeler Hatay’a özgü yöresel lezzetler tercih edilmiş. Biber salçalarından  ekmekte kullanılan unlarına kadar her malzemelerini  Hatay’dan-yöresinden getirmişler. Hatay’ın yerel ürünlerinin ve yere özgü malzemelerin birbiri ile muhteşem uyumu Hattena’da  bir araya gelmiş.Buranın bir diğer özelliği de menü olmayışı ve oldukça ilgili personeliyle yemekler hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Bence sıcak bir ortam yaratılmış bizimle ilgilenen bütün çalışanlar güler yüzlüydü iftar saatinin vermiş olduğu yoğunluğa rağmen beklediğimizi hatırlamıyorum. Tam iftar vakti çorbamız da mezelerimiz de önümüzdeydi.

hattena5Biz neler yedik? Aslında o kadar çok şey yedik ki..Ne yemediğimizi saymak daha kolay olacaktı belki de : ) Öncelikle bu sıcak yaz günlerinde  içimizi ferahlatan borani çorbası  oldukça lezzetliydi. Merakla beklediğimiz biberli ekmek ve tandır ekmekleriyle  birlikte servis edildi. Biberin acısı ekmeğe çok yakışmış ve ortaya çıkan lezzet muhteşem olmuştu. İçerisinde yoğun olarak aldığımız tat acısının dışında çökelek, salça ve baharatın harmonisi. (Not: Sadece biberli ekmek için bile gidilebilir) Sonra  ortaya  karışık bir meze tabağı getirdiler. İçerisinde yeşillik, tuzlu yoğurt salatası, muhammara, zeytin salatası ve süzme yoğurttan yapılmış bir başka meze daha vardı. Ayrıca abagannuş, humus ve zahter salatası da servis edildi. Bunun yanı sıra tadı mücvere benzeyen ama içerisinde farklı baharatlardan kızartılmış olan bir meze daha yedik. Ve bunlar sadece başlangıçtı ana yemeğe gelemeden hepimiz çoktan doymuştuk 😀

hattena4Ana yemek tercihlerimizde ise hepimizin seçimi farklı oldu.  Kağıt Kebabı, Tepsi Kebabı, Belen Tava ve Zırh Kebabı tercih ederek  menüdeki farklı lezzetler hakkında bilgi sahibi olduk. Belen tava görünümü saç kebabına benzeyen ancak aroması ve yoğunluğu çok farklı olan bir lezzet. Zırh kebabı görüntüsü Adana Kebabını anımsatsa da zırhta çekilmiş olan bu kebapta yine farklı tatların uyumuyla oldukça lezzetliydi.  Kağıt Kebabı da etin ve baharatın çok şahane bi uyumuydu.

Vee Hatay denildiğinde künefesiz olur mu?? Keşke midemizde yiyecek yerimiz kalsaydı bir de 😀  Mezelerden itibaren gönlümüzü kaptırdığımız Hatay sofrasının kapanışını künefe ile yaptık. Künefesi kesinlikle Ankara’nın en iyi künefelerinden biri. Aynı şekilde kullanılan peynire kadar Hatay’dan getirilmiş.Afiyetle yedik : )

Bütün bu gurme yolculuğumuz iftar menüsüne içecek de dahil olmasıyla çorba+tüm mezeler+ ana yemek+ künefe+çay 80 TL verdik.. Hem yediğimiz yemeklerden hem de Hattena’nın misafirperverliği ile Hatay’a gitmiş kadar olduk.. Uzaklardan gelip bize bu lezzetleri tanıştıran Hattena Hatay sofrası ailesine tekrar teşekkür ederiz.

Adres:  1. Cadde No:41/A Balgat, Ankara
Tel: 0312 220 2043
* Kaynak: http://www.antakyatso.org.tr/hatay-/hatay

Center map
Traffic
Bicycling
Transit
Google MapsGet Directions
Sosyal ağda paylaşın!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
 

Cansu Hakkında

O sadece bir kedi!

Yanıt bırakın

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>